Aktualności

14.05.2014 r.

Szturm firm po ostatnie dotacje. Pula wzrośnie, Rzeczpospolita 14.05.2014 r.

W konkursie na systemy IT firmy chciały ponad 17 razy więcej pieniędzy niż jest w budżecie.

Chodzi o dotacje z programu „Innowacyjna gospodarka” na integrację systemów informatycznych współpracujących ze sobą firm. Rozdziela je od 2008 r. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (…)

Umowy będą szybko

– Budżet konkursu zwiększono w związku z bardzo dużą liczbą pozytywnie ocenionych projektów o bardzo wysokiej punktacji. Było to możliwe w oparciu o wyliczenia spodziewanych oszczędności w VII i VIII części „Innowacyjnej gospodarki” – mówi „Rz” Miłosz Marczuk, rzecznik PARP.

– PARP rozdysponowała ponad pięć razy więcej pieniędzy niż planowała w dniu ogłoszenia konkursu. Biorąc pod uwagę bardzo dużą liczbę złożonych wniosków, jest to bardzo dobra informacja – mówi „Rz” Jakub Bursa, partner w firmie SAS Advisors. – Więcej firm będzie mogło skorzystać z unijnego dofinansowania. Istotny jest również fakt, że na koniec podziału budżetu z lat 2007-2013 Agencja posiada jeszcze środki do zagospodarowania. Umowy o dofinansowanie PARP musi podpisać w jak najszybszym czasie – dodaje.

To druga dobra informacja dla przedsiębiorców, bo zgodnie ze zmienionymi przepisami unijnymi PARP może zawierać umowy o dofinansowanie z firmami tylko do końca czerwca. Wybrani przedsiębiorcy mogą więc szybko spodziewać się podpisania kontraktów.

Więcej dla firm

Zła wiadomość dla przedsiębiorców jest natomiast taka (choć znali ją oni, przystępując do konkursu), że czasu na realizację dotowanych projektów pozostało naprawdę niewiele. Wszystkie z nich muszą być zakończone i rozliczone do końca 2015 r.

Według Bursy nie powinno to jednak stanowić większego problemu. – Inne konkursy pokazują, że przedsiębiorcy wykorzystują całość środków i wydają je efektywnie. To firmy prywatne w kluczowym stopniu przyczyniają się do rozwoju polskiej gospodarki – mówi ekspert.

Jego zdaniem powinna to być wskazówka dla instytucji publicznych, aby większą część pieniędzy z budżetu na lata 2014-2020 przeznaczyć na sektor prywatny kosztem samorządów, które w jego ocenie często nie są w stanie efektywnie zagospodarować przyznanych środków (…)

Cały artykuł dostępny jest pod linkiem.