Aktualności

24.09.2013 r.

Pół miliarda złotych na inwestycje firm, Rzeczpospolita 24.09.2013 r.

Nieoczekiwanie dla przedsiębiorców PARP zapowiada drugi ponadplanowy konkurs na najpopularniejsze granty z „Innowacyjnej gospodarki”.

Chodzi o reaktywowane po trzech latach dotacje na nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym. Ich pierwotna pula (ponad 6 mld zł) rozeszła się w zaledwie trzech konkursach w latach 2008–2009. Były to i są wciąż najpopularniejsze dotacje z programu „Innowacyjna gospodarka” rozdzielane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

W tym roku, po trzech latach przerwy, PARP zorganizowała dodatkowy konkurs z budżetem 850 mln zł wskutek pojawienia się oszczędności w programie. Dostała wnioski na 3,5 mld zł. Wydawało się, że był to ostatni konkurs o dotacje na inwestycje organizowany w okresie 2007–2013.

Tymczasem PARP właśnie podała, że jeszcze w tym roku odbędzie się kolejny dodatkowy konkurs o te granty. Agencja ma go ogłosić 15 października. Wnioski firm PARP zamierza przyjmować w listopadzie (od 4 do 29). Przewidywany budżet naboru to 500 mln zł. Jak się dowiedziała „Rz”, budżet tego konkursu może jeszcze wzrosnąć.

– PARP oraz ministerstwa Gospodarki i Rozwoju Regionalnego, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom firm oraz biorąc pod uwagę zwiększone zapotrzebowanie na środki inwestycyjne i ożywienie koniunktury, wygospodarowały środki, dzięki czemu możliwe będzie ogłoszenie dodatkowego konkursu na przełomie października i listopada – mówi „Rz” Bożena Lublińska-Kasprzak,
(…)
Czy kolejne oszczędności mogą się pojawić?

– Wśród naszych klientów mamy duże, kilkudziesięciomilionowe projekty, które z różnych powodów nie zostały zrealizowane i firmy rozwiązały umowę z PARP, rezygnując z dotacji. Powodem były przede wszystkim problemy biznesowe, w tym brak finansowania na pozostałą część inwestycji, nieobjętą dofinansowaniem – mówi „Rz” Jakub Bursa, partner w firmie doradczej SAS Advisors. – Warto podkreślić, że mimo otrzymanej dotacji firmy z sektora MŚP nadal mają utrudniony dostęp do pozyskiwania kapitału – dodaje.

Cały artykuł znajduje się pod linkiem.