Aktualności

04.04.2013 r.

Ostatnie dotacje na innowacje, Puls Biznesu 04.04.2013 r.

Wsparcie UE: To będzie łakomy kąsek dla mikro-, małych i średnich firm. Na innowacyjne projekty każda z nich może dostać nawet ponad 40 mln zł.

Wielu przedsiębiorców mogło zapomnieć, że takie wsparcie istnieje. Nie ma się co dziwić — od ostatniego naboru z działania 4.4 „Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym” programu Innowacyjna Gospodarka za chwilę miną już cztery lata. Ci, którzy do niego stanęli, pamiętają, że konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Teraz szykuje się powtórka — nowe rozdanie rozpocznie się w połowie maja. Będzie można zawalczyć o dotacje na technologie, których efektem ma być wprowadzenie na rynek nowych lub znacząco ulepszonych produktów i usług. W szranki stanąć mogą tylko firmy MSP, a konkursowe zmagania przeprowadzi Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

Zadbaj wcześniej o dokumenty

Koszty planowanego projektu nie mogą być mniejsze niż 8 mln zł. Jeśli dotychczasowe zasady konkursu się nie zmienią, na część inwestycyjną projektu Bruksela zwróci od 40 do 70 proc. wydatków, ale nie więcej niż 40 mln zł. Natomiast na szkolenia i doradztwo można będzie dostać do 1 mln zł (dofinansowanie obejmie odpowiednio 35- 45 proc. i 50 proc. kosztów). Unijna kasa pójdzie przede wszystkim na projekty inwestycyjne wykorzystujące nowe rozwiązania technologiczne, produktowe, usługowe lub organizacyjne.
(…)
— Wymagania formalne dotyczące na przykład wykonalności projektu mogą zniechęcać firmy do ubiegania się o dotację. Są one jednak zrozumiałe ze względu na konieczność zakończenia projektów do 2015 r. — zwraca uwagę Ewa Rutczyńska-Jamróz, menedżer z Deloitte.

Patenty tylko na wyłączność

Pojawiło się też nowe kryterium dotyczące udziału własnego spółki w wydatkach inwestycyjnych. — Ma to skłaniać firmy, aby wnioskowały o mniejszy procent dofinansowania inwestycji celem zwiększenia szans na otrzymanie grantu. Ta zmiana rzeczywiście może wpłynąć na zmniejszenie kwot, o jakie będą ubiegać się przedsiębiorstwa, co w konsekwencji pozwoli w ramach budżetu dofinansować większą ilość projektów — mówi Jakub Bursa, specjalista od funduszy unijnych z SAS Advisors.

Cały artykuł znajduje się pod linkiem.