Aktualności

14.06.2012 r.

Miliard zł na elektroniczne relacje, Puls Biznesu 02.06.2012 r.

02Przedsiębiorcy, którzy chcą usprawnić e-komunikację z innymi firmami, mają trzy szanse na zastrzyk gotówki. Pierwszą już od dziś.

Jeśli komunikujesz się z biznesowymi partnerami w tradycyjny sposób, a chciałbyś zastąpić papiery i e-maile systemem elektronicznym — pojawia się okazja, aby zrealizować ten plan za pomocą kasy z Unii Europejskiej. Wsparciem służy stworzone w tym celu działanie 8.2 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Pieniądze z niego mogą dostać mikro-, małe i średnie firmy, które stworzą projekty zakładające rozwój informatycznych powiązań typu B2B — chodzi o umożliwienie lub ułatwienie elektronicznych relacji między przedsiębiorstwami, ich partnerami, dystrybucją lub punktami sprzedaży. W tym roku Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) planuje w ramach 8.2 trzy nabory, z których pierwszy rusza już dzisiaj.
(…)
— Zmieniliśmy warunki konkursów, m.in. rozszerzając definicję B2B. Umożliwi to dofinansowanie projektów z rozwiązaniami informatycznymi o charakterze portali B2B, do których zdalny dostęp uzyskają korzystający z przeglądarki internetowej przedsiębiorcy. współpracujący z wnioskodawcą. Zmiany pozwolą też na dofinansowanie wydatków związanych z wewnętrzną informatyzacją beneficjenta, oczywiście nadal pod warunkiem wspierania elektronicznych relacji B2B. Liczymy, że nowe przepisy przyniosą wzrost zainteresowania konkursami — mówi Patrycja Zielińska, wiceprezes PARP. Eksperci są jednak bardziej sceptyczni.

— Pula konkursów jest ogromna. Aby ją rozdzielić, przy obecnej kwocie dofinansowania— czyli od 20 tys. zł do 2 mln zł — trzeba byłoby przyznać dotacje dla kilkuset, jeśli nie dla tysiąca dobrych projektów. To może być bardzo trudne, tylu wniosków może po prostu nie być — uważa Jakub Bursa, ekspert z SAS Advisors.

Cały artykuł znajduje się pod linkiem.