Aktualności

14.08.2012 r.

Ostatnia pula premii z BGK, Rzeczpospolita 31.08.2012 r.

22 października ruszy nabór aplikacji o premie technologiczne dla firm. Bank Gospodarstwa Krajowego zaoferuje im 450 mln zł.

– Najprawdopodobniej będzie to ostatni konkurs o te pieniądze – zgodnie zapowiadają Iwona Wendel, wiceminister rozwoju regionalnego, i Marzena Tymińska-Ładziak, wicedyrektor Departamentu Programów Europejskich w Banku Gospodarstwa Krajowego. – Pula zbliżającego się konkursu to około 450 mln zł – dodaje przedstawicielka BGK.

To środki z kredytu technologicznego (działanie 4.3 programu „Innowacyjna gospodarka”) rozdzielane przez BGK. Kredyt to instrument wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw, które wdrażają innowacyjne technologie. Polega on na udzielaniu przez banki komercyjne współpracujące z BGK kredytu na warunkach rynkowych przedsiębiorcy na inwestycję technologiczną (polegającą na wdrożenie nowej, własnej lub kupionej technologii) i częściowej jego spłacie przez BGK ze środków publicznych. Kwota spłaty części kapitału to premia technologiczna. Może ona maksymalnie wynieść 4 mln zł.
(…)
– Przedsiębiorca musi przekonać o atrakcyjności planowanej inwestycji dwie instytucje. Najpierw bank komercyjny, aby udzielił mu promesy kredytowej, później BGK, aby przyznał dofinansowanie. Procedura wymusza na przedsiębiorcy przygotowanie bardziej szczegółowej i przemyślanej dokumentacji niż w przypadku innych konkursów o dotacje. Dokumenty muszą w pełni udowadniać powodzenie rynkowe planowanego przedsięwzięcia – wyjaśnia Jakub Bursa, partner firmie doradczej SAS Advisors, który też spodziewa się wielu aplikacji.

Cały artykuł znajduje się pod linkiem.