Aktualności

14.03.2017 r.

Dwa nowe programy sektorowe, Rzeczpospolita 14.03.2017 r.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przyjmuje już wnioski w programach: INNONEUROPHARM i Innowacyjny Recykling.

To kolejne dwa programy sektorowe będące elementem programu operacyjnego „Inteligentny rozwój”. To jego częścią jest działanie 1.2 „Sektorowe programy B+R”, w ramach którego powstają programy poświęcone wspieraniu dużych przedsięwzięć badawczo-rozwojowych ważnych dla rozwoju wybranych branż i sektorów gospodarki. Ich liczba już w ubiegłym roku przekroczyła dziesięć. Są to: INNOLOT (dla branży lotniczej), INNOMED (dla branży medycznej), INNOCHEM (chemia), INNOTEXTILE (włókiennictwo), GAMEINN (gry video), INNOSTAL (przemysł stalowy) i INNOSBz (statki bezzałogowe – drony), INNOTABOR (innowacyjne rozwiązania dla taboru szynowego), INNOMOTO (motoryzacja), PBSE (przemysł elektroenergetyczny) i IUSER (inteligentne urządzenia i systemy do generacji energii).
(…) Celem INNONEUROPHARM-u jest zwiększenie konkurencyjności i innowacyjności polskiego sektora farmaceutycznego, w tym neuromedycyny, w perspektywie do 2026 r.
– Zakres projektów wpisujących się w założenia konkursu jest bardzo szeroki. Dofinansowanie mogą otrzymać działania dotyczące zarówno opracowywania nowych leków czy technologii wytwarzania produktów leczniczych, jak również metod rehabilitacji chorych – mówi Łukasz Pupek, partner w firmie doradczej SAS Advisors.
– Choć nazwa programu sugeruje, że o dotacje mogą ubiegać się wyłącznie projekty w zakresie neuromedycyny, dopuszczalne są również projekty z innych obszarów, jak np. chorób cywilizacyjnych czy chorób przewlekłych – dodaje. – Cały czas czekamy na skuteczne leki na chorobę Parkinsona, Alzhaimera, cukrzycę czy większość nowotworów – przypomina Jarosław Gowin wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

(…)

Cały artykuł dostępny pod linkiem.