Aktualności

15.04.2013 r.

Dotacja dotacji nierówna, Puls Biznesu 15.04.2013 r.

Najczęściej firmy dostają unijne fundusze na promocję za granicą. Ale kwotowo nic nie przebije dotacji na inwestycje w innowacje.

W największym programie operacyjnym wspierającym nowatorskie rozwiązania w firmach, czyli Innowacyjnej Gospodarce (POIG), możemy znaleźć prawdziwy wachlarz różnych instrumentów. To działania bardzo zróżnicowane — jedne wspierają biznes na starcie, inne dają pomoc dla firm, które chcą się rozwijać w określonych kierunkach, np. B+R, e-biznesu czy eksportu. Na jakiego typu projekty przedsiębiorcy dostają najwięcej dotacji? A w których udział dofinansowania przedsięwzięć jest najwyższy? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Najwięcej: na podbój rynków

Od początku 2008 r. do końca ubiegłego roku najwięcej dotacji zostało przyznanych na projekty z „Paszportu do eksportu”, czyli działania 6.1 POIG, które wspomaga firmy w rozwinięciu skrzydeł za granicą. Przedsiębiorcy otrzymują w nim pieniądze m.in. na strategię rozwoju eksportu oraz udział w targach i misjach. Do końca 2012 r. z tego działania rozpoczętych zostało ponad 3,1 tys. inwestycji.

— W każdym kolejnym naborze z tego działania firmy składają coraz więcej wniosków. Widać, że wśród polskich przedsiębiorców rośnie świadomość korzyści związanychz rozwojem działalności za granicą. Chodzi nie tylko o szansę na zwiększenie skali działalności, ale przede wszystkim na zróżnicowanie źródeł przychodów. To bardzo ważne w czasach, gdy rynki reagują na spowolnienie gospodarcze w różny i nie zawsze przewidywalny sposób — podkreśla Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.
(…)
— To jeden z najbardziej wyczekiwanych konkursów w ostatnich latach. Nie są jeszcze znane ostateczne warunki otrzymywania dofinansowania, ale już teraz nabór cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze strony przedsiębiorstw. Wiemy, że ocena dokumentacji będzie bardziej szczegółowa niż w poprzednich konkursach, pojawi się m.in. panel ekspertów, przed którym przedsiębiorca sam zaprezentuje swój projekt. Mimo to możemy spodziewać się lawiny wniosków — mówi Jakub Bursa, ekspert od dotacji z SAS Advisors.

Cały artykuł znajduje się pod linkiem.