Aktualności

19.11.2013 r.

Do PARP po kredyty na innowacje, Rzeczpospolita 19.11.2013 r.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wznowiła przyjmowanie wniosków małych firm o pożyczki.

– Dostaliśmy dodatkowe 20 mln zł z Ministerstwa Gospodarki i stąd wznowienie konkursu. Sami inwestorzy, rynek kapitałowy domagali się więcej pieniędzy na pożyczki i udało się je wygospodarować – mówi „Rz” Michał Bańka, dyrektor Departamentu Wsparcia Instytucji Otoczenia Biznesu w PARP.
(…)
Przyjmowanie wniosków o pożyczki z funduszu PARP rozpoczęła w lipcu, a już w sierpniu wstrzymała ten proces. – Pierwsza odsłona konkursu okazała się sukcesem i spotkała się z przychylnym przyjęciem zarówno przedsiębiorców, jak i inwestorów kapitałowych – mówi Bańka. – W okresie lipiec–sierpień złożono do nas 56 wniosków o pożyczki na 90 mln zł przy puli 41,6 mln zł – dodaje.

– Wynik pierwszego konkursu jest nieco zaskakujący, bo kryteria pozyskania tych pożyczek są dość trudne i np. nasi klienci nie palili się do sprzedaży udziałów funduszom venture capital, ale dla przedsiębiorców, którzy od początku zakładają zmianę struktury udziałowej, może to być atrakcyjna oferta. Jest to po prostu dodatkowe źródło finansowania rozwoju młodych firm – mówi „Rz” Jakub Bursa, partner w firmie doradczej SAS Advisors.

Pożyczki będą udzielane na maksymalnie osiem lat z możliwością skorzystania z karencji odsetek oraz kapitału ze stałym oprocentowaniem na poziomie 6,5 proc. rocznie. PARP nie będzie pobierać żadnych opłat i prowizji za udzielenie pożyczki, a głównym zabezpieczeniem będą weksle in blanco spółek.

Na jakie projekty przedsiębiorcy chcą brać pożyczki? Jak się dowiedziała „Rz”, np. na inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii lub na rozwój mobilnych aplikacji internetowych.

Cały artykuł znajduje się pod linkiem.